Proč vznikají triggerpointy a jak na ně
1. Co to vlastně je ten "triggerpoint"?
Možná už jsi slyšel pojem triggerpoint, ale ne každý přesně ví, co to znamená. Není to jen nějaký "uzlík", který nahmatáš při masáži. Je to místo ve svalu, které je chronicky stažené a přestává správně pracovat. Když ho zatlačíš, může bolet nejen lokálně, ale vystřelovat do úplně jiných částí těla. Triggerpointy nejsou náhodné – vznikají jako reakce na zátěž, stres, zranění nebo třeba i dlouhodobé sezení.
2. Když svaly dělají víc, než by měly
Jednou z nejčastějších příčin tvorby triggerpointů je jednostranné přetížení. Sedíš celý den u počítače? Přenášíš nákupy jednou rukou? Nebo jsi sportovec, který zanedbává kompenzaci? Sval, který dlouhodobě dělá více práce, než by měl, se začne bránit – ztuhne, omezí prokrvení a vytvoří bolestivý bod. Někdy tělo bolestí upozorňuje, že už to dál nejde bez změny.
3. Psychika a stres? Víc než si myslíš
Možná tě překvapí, jak moc souvisí napětí ve svalech s psychickým stavem. Stres se totiž doslova zapisuje do těla – nejčastěji do šíje, trapézů nebo bederní oblasti. I když jsi zvenku v pohodě, uvnitř tělo často drží obranné napětí, které se uvolní jen těžko. A právě v těchto oblastech se triggerpointy usazují nejčastěji. Nejde jen o masáž, ale i o práci s psychikou.
4. Svaly potřebují pohyb, ale i odpočinek
Mnozí lidé mají pocit, že proti triggerpointům stačí víc cvičit. Ale pozor – přetrénované svaly bez regenerace jsou často ještě zranitelnější. Klíčem je rovnováha mezi pohybem, protahováním, hydratací a kvalitním spánkem. Při nedostatku tekutin se tkáně "lepí", fascie tuhnou a uzlíky se tvoří rychleji. A pokud se navíc špatně dýchá, celé tělo je víc v napětí.
5. Proč někdo má uzlíky pořád a jiný vůbec?
To je častá otázka klientů – a odpověď není jednoduchá. Každé tělo je jiné. Někdo má geneticky dané napětí, někdo špatné pohybové návyky, jiný zas žije ve stresu nebo trpí hormonální nerovnováhou. U žen může hrát roli cyklus, u sportovců přetížení, u seniorů zase ztráta elasticity tkání. Proto je důležité hledat individuální příčiny a řešit je celostně – nejen masáží, ale i změnou životního stylu, pohybem a vnímáním vlastního těla.
Autor článku: Daniel Dietl - Masáže Plzeň, cvičení SM systém a výživové poradenství.