Homeopatie je placebo říká věda, ale někomu skvěle funguje...

07.01.2025

Článek byl původně vydán 31.10.2024, nyní byl přepracován, aktualizován a znovu vydán: 7.1.2025


Homeopatie je jednou z nejkontroverznějších metod alternativní medicíny. Ačkoliv má miliony zastánců po celém světě, jeí principy čelí tvrdé kritice ze strany vědecké komunity. Proč tomu tak je? Pojďme se podívat na základní myšlenky homeopatie a proč jsou považovány za problematické.

Základní principy homeopatie

Homeopatie stojí na dvou hlavních principech: "Podobné se léčí podobným" a "čím větší ředění, tím větší účinek". Příklad? Látka, která ve velkých dávkách způsobuje symptomy určité nemoci, by měla ve velmi malých dávkách tuto nemoc léčit. A tak vznikají extrémně zředěné roztoky, kde se původní látka ředí a protřepává až do bodu, kdy v přípravku nezůstane ani jediná molekula původní látky.

Proč je 1:10³ příliš?

Vědecký pohled na ředění v homeopatii je neúprosný. Při tzv. "D" ředěních, které jsou v poměru 1:10, se látka zředí desetkrát, poté zředěný roztok znovu desetkrát a tento proces se opakuje několikrát. U D12 a vyšších ředění už v roztoku nenajdete žádnou molekulu původní látky – tento fakt vyplývá z Avogadrova čísla, které udává, kolik molekul je v jednom molu látky. Výsledek? Homeopatika jsou čistě voda nebo cukrové kuličky.

Placebo efekt jako hlavní hnací motor

Navzdory absenci fyzicky přítomné léčivé látky může užívání homeopatik vyvolat subjektivní zlepšení zdravotního stavu. Proč? Klíčovou roli zde hraje placebo efekt. Jednoduše řečeno, pokud věříme, že něco funguje, mozek může uvolňovat látky jako endorfiny, které nám dočasně zlepší pocit pohody nebo zmírní bolest. To ovšem neznamená, že homeopatikum skutečně léčí danou nemoc.

Proč je homeopatie nebezpečná?

Homeopatie sama o sobě není přímo nebezpečná – neobsahuje žádné aktivní látky, které by mohly ublížit. Riziko spočívá v něčem jiném: v odkládání nebo nahrazování skutečně fungující léčby. Pacienti, kteří se spoléhají pouze na homeopatii, mohou ztratit drahocenný čas při léčbě nemocí, které vyžadují urgentní medicínskou intervenci.

Jaký je vědecký konsenzus?

Vědecké studie znovu a znovu ukazují, že homeopatie nepředčí placebo efekt. Organizace jako Světová zdravotnická organizace (WHO) varují před používáním homeopatie jako náhrady za medicínu založenou na důkazech, zvláště u závažných onemocnění. Země jako Austrálie nebo Velká Británie dokonce přestaly financovat homeopatickou léčbu z veřejných zdrojů, protože nebyly nalezeny dostatečné důkazy o její účinnosti.

Autor článku: Daniel Dietl - Masáže Plzeˇn a cvičení SM systém